Nagy István agrárminiszter fórumon találkozott a fóti gazdákkal

by franciska

Dr. Nagy István agrárminiszter Tuzson Bencének, térségünk országgyűlési képviselőjének meghívására gazdafórumot tartott Fóton a város és a környék gazdáinak. Szóba került a magyar agrárium létfontosságú szerepe, az, hogy a kormány elkötelezett a gazdák versenyképességének és jövedelmezőségének megerősítésében. Választókerületünkben – Csomádon, Csömörön, Dunakeszin, Erdőkertesen, Fóton, Gödön és Veresegyházon – 3453 hektár földterületen gazdálkodnak, 1809-en pedig agrárkamarai tagsággal is rendelkeznek.

 

Nagy István agrárminiszter köszönetet mondott a térség gazdáinak, amiért az elmúlt időszak pandémia okozta nehézségeit leküzdötték. Mind a Covid, mind a most zajló orosz-ukrán háború kihívásai komoly feladatok elé állítottak mindenkit, kezdte beszédét a miniszter. A pandémiás időszak  nem veszélyeztette az ellátás biztonságát, de stratégiai ágazattá emelte az élelmiszeripart. Sokkal elfogadottabb lett az agrárium, mint korábban. A miniszter az első otthon sütött kenyér illatára emlékeztette a résztvevőket, hisz sokan kipróbálták az otthoni kenyérsütést a karantén idején. Mindenki eljut arra a felismerésre, hogy a gazdák teszik az asztalra a kenyeret. Nagy István hangsúlyozta:  nem véletlen, hogy a vidékfejlesztési támogatások a háromszorosára nőttek. A pályázatok teljes infrastruktúra-felújítást és korszerűsítést tesznek lehetővé.

„Itt a háború a nyakunkon, azt látjuk: mindenki attól fél, hogy lesz-e elengedő élelmiszer. A gabona ára és az olajos magvak, a napraforgó ára is problémás lehet. Nem tudjuk még, milyen hatása lesz a háborúnak az étolaj hozzáférhetőségéhez, mivel az ukrán megzőgazdaság biztosítja Európa étolajszükségletének 40%-át. Az élelmiszerárakban biztosan emelkedés lesz. Az a kérdés az,  hogyan tud kompromisszumot kötni a termelő, a feldolgozó és a kereskedő az  orosz-ukrán háborút követően.  Az éghajlati kihívásokkal is meg kell küzdeniük a gazdáknak. Tavaly 153 napig nem esett az eső, kora tavaszi fagy volt, viharkárok. Rengeteg kármentesítésre volt szükség. A madárinfluenza, az afrikai sertéspestis vírusa is fenyeget. Mindez óriási gazdasági károkat okoz. Erős szövetség alakult ki a gazdák és a magyar állam között, minden segítséget megadunk nekik. Korábban a kármentesítési alapban mindig maradt pénzt, de az utóbbi két évben ez teljesen kifogyott a felsorolt éghajlati körülmények miatt”- mondta a miniszter.

A fórumon felmerült a gazdák részéről a röpgalambászok mostoha helyzete.  A miniszter megnyugtatta a jelenlévőket, hogy az állam mindenképpen kárpótolni fogja a röpgalambászokat  a ragadozómadarak okozta károkért.

Jövőre az állam kiemelten fogja támogatni a fiatal gazdákat, hogy bővüljön a gazdálkodók köre. A miniszter kiemelte, hogy az elmúlt négy év versenyképes lehetőségeket biztosított a gazdák számára, a hagyományokra építve szeretné az állam erősíteni a gazdatársadalmat.

Nagy István agrárminiszter portálunknak elmondta: azért fontosak a helyi gazdákkal a személyes találkozások, hogy az aktuális információkat, a gondokat,  az eredményeket első kézből tudják meg. Kialakult egy olyan szövetség a magyar gazdatársadalom és a kormányzat között, amely nagyon sok pozitív eredményt hozott, ellátásbiztonságot eredményezett, illetve a vidék és a helyi gazdaság megerősödését.

Arra a kérdésünkre, hogy mit tart a legaktuális problémának, a miniszter a következőképpen válaszolt:

„Sajnos háború dúl a szomszédunkban, komoly felelősség,  hogy minden ideérkező, hazájából menekült megfelelő ellátásban részesüljön. Eddig 90 ezer ember érkezett Magyarországra, hátuk mögött hagyva a hazájukat, de előfordulhat, hogy napok múlva esetleg több százezerre nő a menekülők száma.  Meg kell szervezni az ellátásukat, hogy hazánkban is zavartalan legyen az élelmiszerellátás. A magyar mezőgazdaság több mint 20 millió ember élelmezését képes biztosítani, ezért nem fordulhat elő fennakadás az élelmiszerellátásban”.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább