Hogyan írjuk a számokat és a dátumokat?

by Szandra

A magyar helyesírás szigorú is, meg rugalmas is a dátumok helyesírásával kapcsolatban. Mint minden nyelvtani szabály, ez is folyamatosan változik: ami száz éve helyes volt, ma már rossz, és fordítva.

A magyar nyelvben alapvetően négyféle módon írhatjuk le a dátumot:
2021. március 13.
2021. 03. 13.
2021. márc. 13.
2021. III. 13.

Az évszámot és a napot tehát mindig arab számokkal kell írni, a hónapokat azonban lehet római számmal is. A hónapok neve rövidítve is helyes, mindazonáltal a hivatalos iratokban a teljes alakos változat a javasolt. A dátumok kapcsán a ponthasználat okozhatja a legtöbb fejtörést. Az évszám mögött csak akkor nincs pont, ha például egy névutó követi vagy birtokos szerkezetben szerepel, például 1956 utáni vagy 1956 örökösei. El kell hagyni a pontot akkor is, ha az évszám alanyként szerepel egy mondatban, vagy kötőjellel kapcsolunk hozzá valamit, mint mondjuk 1956 fontos esemény vagy az 1956-os forradalom.

Gyakori hiba az összekapcsolt számneveknél a ponthasználat is. Bár itt egyszerű a dolgunk, csak a második szám után kell a pont: 2018–2019. vagy 2021. március 13-14. A dátumhoz ugyanakkor az óra és a perc is hozzátartozhat. Itt szerencsére nincs nagy bonyodalom, a betűvel írt verzió teljesen helyesnek számít: 9 óra 45 perc. És akkor még csak a dátumokról beszéltünk. Most nézzük mindezt a gyakorlatban, más számokkal is! Házszámokkal például vagy összegekkel. Hogy helyes?

A nyelvészeti cikksorozatunk a Magyar Nyelvőr Alapítvány közreműködésével készült.

A képek csak illusztrációk.

 

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább