Június 27-én „Károlyiak a szabadságharcokban”, a szatmári béke 310. évfordulója és a nagykárolyi Károlyi László gróf 90. születésnapja alkalmából rendezett ünnepi rendezvényt Fót Város Önkormányzata.
Gróf Károlyi László kuruc vitézek kíséretében hintón érkezett a fóti Szeplőtelen Fogantatás templom 10 órakor
kezdődött ünnepi szentmiséjére. A szentmisén Sebők Sándor kanonok, plébános köszöntő beszédében kiemelte, hogy gróf Károlyi László hitből és hazaszeretetből mutatott példát, amikor 1994-ben több évtizedes emigráció után hazaköltözött Fótra. Felmenőitől megtanulta, hogy amit kapott, az nem az övé, hanem a többség javát szolgálja. Sebők Sándor megköszönte, hogy gróf Károlyi László erkölcsi tartásával hitet ad a fóti közösségnek.
A szentmise után gróf Károlyi Lászlót dr. Vass György, Fót polgármestere is köszöntötte, aki ünnepi
beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar történelem során Fót története és a Károlyi család
gyökerei időben a honfoglalásig nyúlnak vissza. A fóti fennmaradt Árpád-kori templomromok bizonyítják,
hogy a keresztény magyar államtól számíthatjuk a település korát. A Károlyi család útja a szatmári
Kaplonyból Zemplénen és a Felvidéken át Fótig vezetett. A Károlyi család tagjai jelentős, országépítő
szerepet töltöttek be a magyar nemzet politikai, katonai, gazdasági és kulturális életében.
A polgármester először Károlyi Sándor kuruc generálisról emlékezett meg, aki 310 éve írta alá a Rákóczi-szabadságharcot lezáró szatmári békét, mert a császári haderőkkel és a labancokkal szemben legyengült kuruc seregekhez nem érkezett külföldi segítség. A majtényi fegyverletétellel Károlyi Sándornak komoly szerepe volt abban, hogy a szabadságharc alatt átélt mérhetetlen szenvedés és nélkülözés után Magyarország végre gyarapodásnak indulhatott úgy, hogy viszonylagos függetlensége is fennmaradt. A polgármester kiemelte, hogy a Rákóczi-szabadságharcban tizennégy fóti kuruc is részt vett, akiknek az emlékét ápolni kell.
Gróf Károlyi Istvánról, a fóti templom építtetőjéről, Fót felvirágoztatójáról Dr. Vass György elmondta, hogy szintén a nemzet függetlenségéért vállalt küzdelmet. Károlyi István a magyar nemesek körében elsőként szabadította fel a jobbágyságot. Megszervezte Fóton a nemzetőrséget, 1800 fős lovascsapatot állított fel saját anyagi forrásból, amely a 16. Károlyi-huszárezred nevet viselte. A szabadságharcban betöltött szerepe miatt két év várfogságra ítélték. A kiegyezést követően Károlyi István óriási szerepet töltött be az ország talpra állításában, a nemzeti intézmények létrehozásában.
“A harmadik Károlyi szabadságharcos a köztünk élő gróf úr, nagykárolyi Károlyi László, Károlyi István ükunokája. Több mint 25 éve, a rendszerváltás után pár évvel döntött úgy, hogy hazatér feleségével és itthon próbál segíteni a hazájának. Célul tűzte ki a fóti Károlyiak kulturális örökségének megőrzését a jövő nemzedéke számára. Bizony a történelmi családok köréből kevesen döntöttek így. Túl nagy volt az a trauma, amely a családokat menekülésre kényszerítette, a bebörtönzések, a kényszermunkák, a kisemmizések, az otthonaik kifosztása, a kulturális értékeik tönkretétele, a száműzetés.
A világot bejárt Károlyi László mindezek ellenére hazajött Fótra, volt otthonába. Köszönjük gróf úrnak és Erzsébet asszonynak, hogy nemesi értékrendjükkel, örök optimizmusukkal, kedves humorukkal, hitükkel példát mutatnak nekünk. Ők sohasem adják fel!”- mondta ünnepi beszédében Fót polgármestere, aki Fót Város Önkormányzata nevében 90. születésnapján köszöntötte a gróf urat.
A köszöntők végén Sebők Sándor kanonok, plébános felolvasta Ferenc pápa gróf Károlyi László 90.
születésnapja alkalmából küldött pápai áldását. A szentmisén a Magnificat kórus, Borka Zsolt gitárzenekara és Znamenák Gyula tárogatón működött közre. „Kurucok és huszárok-Károlyiak a szabadságharcokban” címmel kiállítás nyílt a templomban. A szentmisét követően az óvodakertben megkoszorúzták Károlyi István szobrát, majd gróf Károlyi Lászlót
díszmenet kísérte kuruc és huszár hagyományőrzőkkel a Károlyi-kastélyhoz.
A kastélykertben délután kuruc és huszár programokat rendeztek.