Szenior tánc Fóton is – interjú Baloghné Fodor Évával

by Ujvári

A szenior örömtánc a szórakozás mellett a fizikai erőnlétet is konzerválja, fejleszti a koordinációs és koncentrációs készségeket, alkalmat ad kapcsolatteremtésre. Egyre többen járnak el rá: ma már több mint 100 okleveles szeniortánc-oktató működik hazánkban is.  

A minden korosztálynak ajánlott tánctípus agyserkentő hatása mellett segít megőrizni a test frissességét is a kíméletes mozgás révén. Baloghné Fodor Éva szeniortánc-oktató minden csütörtökön 10 órától fél 12-ig tart foglalkozást Fóton, a Vörömarty Művelődési Házban.

Hogyan talált rá a szenior örömtáncra? Milyen változásokat hozott ez az Ön életében? 

Nyugdíjba vonulásom után, 5 évvel ezelőtt találtam rá interneten. Abban az időben Magyarországon még csak egyetlen oktató, Csirmaz Szilvia tanította ezt a táncot Budapesten, ő Ausztriában szerezte meg a képesítését. Amikor elkezdtem járni az óráira, rögtön beleszerettem a táncba.

Kisebb-nagyobb kihagyásokkal egész életemben táncoltam a család és a munka mellett, hobbiként. Nagyon örültem, hogy találtam egy olyan táncformát, ami a korosztályomat célozza meg.

Az életemben hatalmas változást hozott a tánctanítás, hiszen már 4 csoportot vezetek  4 különböző városban. Nyugdíjas létem szinte minden szabad idejét ez tölti ki.

Mióta foglalkozik ennek a táncnak az oktatásával?

Lassan négy éve, hogy Veresegyházon egy, a budapesti csoport által tartott, nagy sikerű táncbemutató után megalakítottam a Veresegyházi Szenior Örömtánc Csoportot. Egy évvel később Budapesten indult egy táncoktató-képzés, Csirmaz Szilvia és osztrák oktatók vezetésével, amit elvégeztem. A vizsga után megkaptam a szeniortánc-oktatói oklevelemet. Azóta is folyamatosan részt veszek továbbképzéseken, hogy frissítsem a tanítható táncok repertoárját.

Hogyan mutatná be a szenior örömtáncot annak, aki még nem ismeri?

A szenior örömtánc egy újfajta mozgásforma, jelentősen eltér a hagyományos társastánctól. Németországból indult 45 évvel ezelőtt. Ma már nálunk is egyre népszerűbb, több mint 100 okleveles szeniortánc-oktató tanítja országszerte.

Elsődleges célja – a szórakozáson kívül – a fizikai erőnlét megtartása és erősítése, a koordinációs és koncentrációs készségek fejlesztése, valamint a társas kapcsolatok kialakítása.

Hány éveseknek ajánlja ezt a mozgásformát? Szükséges-e hozzá táncos múlt vagy az, hogy párban érkezzenek a résztvevők?

Elsősorban a nyugdíjas korosztálynak javasolt, mivel az otthonlét során már nem végzünk olyan aktív, mégis kíméletes mozgást, amire a testünknek szüksége lenne az izmok, ízületek kopásának megelőzéséhez, illetve késleltetéséhez. Az agyműködést serkentő tevékenységeink is minimálisra korlátozódnak, ezenkívül a társas kapcsolataink is beszűkülnek.

De természetesen kortól függetlenül bárki részt vehet az óráinkon.

A szenior örömtánc nagy előnye, hogy sem előzetes tánctudás, sem partner nem szükséges hozzá, így olyan emberek is sikerélményre tehetnek szert, akik néhány éve, évtizede táncoltak utoljára vagy  esetleg soha.

Fotó: Facebook/Váci Szenior Örömtánc Csoport

Milyen táncokra számíthatnak azok, akik ellátogatnak a foglalkozásokra?

Az óráinkon nagyon változatosak a táncok: körtáncok, sortáncok, ülőtáncok (elsősorban a mozgáskorlátozottak számára kifejlesztett, de a többiek számára egyben pihenésül is szolgáló táncok), valamint páros táncok, állandó párcserével. Ezért hangsúlyozzuk, hogy itt mindenki mindenkivel táncol.

Különböző népek zenéire, így német, osztrák, finn, norvég, svéd, amerikai, illetve régi világslágerekre készültek a változatos, rövid koreográfiák.

Nem csak a testünket, de az agyunkat is megmozgatjuk, hiszen meg kell jegyeznünk a táncok lépéseit, azok sorrendjét.

Jelszavunk: Mozgás + öröm + agytorna.

A heti egyszeri másfél órás foglalkozás 600 forintba kerül alkalmanként. A foglalkozásokba bármikor be lehet kapcsolódni. Minden alkalommal új táncokat tanulhatnak, de a régieket is ismétlik. Június végéig, a nyári szünetig minden héten lesz foglalkozás Fóton, kivéve egy alkalmat, a május 30-ait.

Bővebb információt ITT találnak.

 

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább