Az idei kiírásra határon inneni és túli pályázók neveztek az óvodás korútól a nyugdíjasig, egyénileg és alkotói csoportban egyaránt – mondta a tárlat megnyitóján az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke.
Németh László kiemelte, hogy a tárlattal sikerült olyan hagyományt teremteni, amely kiállta az idő próbáját, hiszen a betlehemezés és a betlehem állítás az egész Kárpát-medencében a legismertebb és legelterjedtebb adventi néphagyományok közé tartozik.
Gy. Németh Erzsébet humán és kulturális ügyekért felelős főpolgármester-helyettes elmondta: az első betlehemi jászol Assisi Szent Ferenc nevéhez fűződik, aki az itáliai Grecció városban 1223-ban arra kérte egy barátját, hogy rendezzen be egy barlangot, készítsen jászolt, hozzon szalmát, szamarat és ökröt, majd elevenítse fel Jézus születésének történetét.
A tárlaton számos betlehemet tekinthetnek meg az érdeklődők, a megfogalmazás, a stílus képviseli az egyes tájegységek jellegzetességeit – közölte a Duna Palota művészeti és operatív igazgatója. Bába Szilvia hozzátette: nagy örömet jelent, hogy a pályázatra gyermekek és fiatalok is jelentkeztek, hiszen nagyon fontos, hogy továbbvigyék ezt a szép hagyományt.
A Magyar Kézművességért Alapítvány (AMKA) pályázati anyagából rendezett kiállítás január 10-ig látogatható.
A tárlaton való részvételre az AMKA – az IPOSZ-szal, a BKIK Kézműipari Tagozatával, a Ciszterci Egyházközösséggel és a Szaléziánummal együttműködve – tárgyalkotók számára hirdetett nyílt pályázatot, amelyre hazai és határon túli magyar kézművesek, népművészek, képző- és iparművészek, hivatásos és műkedvelő alkotók, egyéni pályázók és közösségek jelentkezhettek. Pályázni természetes alapanyagok felhasználásával készült alkotásokkal lehetett, amelyek megjelenítik a betlehemezés népszokásait, a betlehem szereplőit, az adventi ünnepkört, vagy a mának szóló betlehemi üzenetet fogalmaznak meg.