Azt már tudjuk, hogy Fóton élni jó, és az is biztos, hogy itt turistának lenni sem utolsó! Látnivalókban, természeti kincsekben gazdag városunk hétvégi programnak is kiváló, amit hazánk első számú turisztikai szakújságírója is megerősített a Retro Rádió adásában.
Dr. Kiss Róbert Richard heti ajánlójában ma Fót volt a középpontban. A város ikonikus épületét, a római katolikus templomot szinte mindenki ismeri, hiszen Ybl Miklós nagyszerű alkotása amellett, hogy Fót jelképe, az ország egyik legszebb temploma is. A Tájházban a Fóti Értéktár Bizottság gyűjteményét nézhetjük meg igazi ritkaságokkal, melyek egyenesen a múltba repítenek. A fóti gyöngyös koszorúk történetét is megismerhetik itt a látogatók, amiről a szakember szintén beszélt az adásban.
Fóton kihagyhatatlan a Fáy-présház, mely 1837-ben épült, és a kor sok illusztris kortárs művésze megfordult itt. A többi között Vörösmarty Mihály is itt borozgatott, itt írta a Fóti dal című költeményét is. A legenda szerint Széchenyi és Kossuth is jártak a Fáy-présházban, sőt, a fröccsöt is itt találták ki. Ma a város egyik legszínvonalasabb étterme működik a falai között, nyáron hatalmas terasszal, ahol stílusosan egy fröccs elfogyasztása szinte kötelező!
A Károlyi-kastély gyönyörű kertje is megér egy sétát, ahol egykor Ferenc József is megfordult. A Fóti- Somlyó lepkefaunája miatt védett természeti érték. 2003 óta tanösvénnyel gazdagodott, ahol lepkéket ábrázoló turistajelzések segítik a tájékozódást. A hegy legmagasabb pontja 288 méter, addig pedig gyönyörű, vadvirágos réteken találkozhatunk a pillangók százaival. Kihagyhatatlan élmény.
Az, aki gasztronómiai élvezetekért indul Fótra, szintén megtalálja a számításait: innen származik a híres somlói galuska, ami világhírnévre tett szert az 1958-as brüsszeli világkiállításon. Eredetileg somlyói galuska volt a neve, és egy fóti cukrászmesterhez köthető. A lángos szinte minden típusa elérhető Fóton, így legalább egyszer érdemes kipróbálni a különlegesebb változatokat is, ha arra járunk.
Fotó: Rajczi János – Lovasterápia a Somlyón