Az ünnepi szentmise utáni körmenetet az eső miatt végül a templomon belül tartották meg.

by Szandra

Sokan jöttek népviseletben, mivel Sándor atya azt kérte, hogy mindenki abban a népviseletben jöjjön, ahová valósi. Így nagyon sokszínű forgatag jött össze a jeles eseményre a Szeplőtelen Fogantatás Római Katolikus Templomban. Voltak székely, csángó és nagyon sok más viseletbe öltözött hívők. A misét Sebők Sándor atya celebrálta, aki mint elmondta, már 37 éve szolgál Fóton.

Bíró Zoltán alpolgármester elmondta, hogy a hagyományos Szent István-napi búcsút azért hozták a templom elé a korábbi különböző helyszínekről, hogy valóban  láthatóan  a templomhoz kapcsolódó búcsú legyen.
A szokás kialakulásáról beszélgettünk Cselőteiné Závodszky Katalinnal.

Még a rendszerváltozás előtt, mikor az egyházak már szabadabban mozoghattak, Sándor atya, aki akkor már itt volt plébános, kérte a fóti híveket, hogy őrizvén a hagyományokat, próbáljunk meg népviseletes körmeneteket tartani, mint a régi időkben. Akkor kezdtük el gyűjteni a viseleteket. Sokan csatlakoztak, mivel a népviselet nagyon fontos, sőt, népdalkörök is jelentkeztek, az asszonykórus, meg a másik kórus. Akkor elkezdődött egy ruhagyűjtés is, “úgyhogy ez a szoknya, ami rajtam van, körülbelül 60 éves”. Volt, aki megtanult kendőt kötni ennek a hatására, ami szintén egy jellegzetes része a fóti népviseletnek.

ÉRDEKES LEHET:

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. RENDBEN Tovább