A Vörösmarty Művelődési Ház gazdag programkínálatában szerepelnek ekőadássorozatok is, ilyen a többi között a Szenior Akadémia.
A közönség jó része a sorozat minden előadására eljön, mivel kedvelik a programot. A mostani előadóval, Kovács Györggyel a program előtt beszélgettünk.
Mióta van ez a programsorozat?
Most már húsz éve. Én a kezdetek óta ott vagyok, de az egész atyja, hogy így mondjam, dr. Jászberényi József. Ő kezdeményezte még a Milton Friedman Egyetem keretein belül, sőt, előtte a Zsigmond Király Egyetem égisze alatt. Gyakorlatilag egy friss, fiatal tudományról beszélünk. Azt mindenki tudja, hogy az öregedés milyen hatással van a világra, de konkrétan Magyarországon közel húsz éve mi kezdtük el ezt az egész folyamatot felgöngyölíteni.
Mik a főbb témakörök, amikről beszélnek?
Nagyon széles a spektrum, jellemzően mi úgy válogatjuk ki a témaköröket, hogy bőséges legyen a választék és az idős emberek, vagy akik 50+-osként jelentkeznek ezekre a kurzusokra, szabadon tudjanak választani. Gyakorlatilag a táncolástól a pszichológián keresztül az öregedés törvényszerűségéig minden témakört megpróbálunk érinteni.
Mi alapján döntik el a konkrét estek témáit?
Vannak előfelmérések, igényfelmérők, illetve az elmúlt évek tapasztalatai alapján azok a témakörök szerepelnek, amelyek leginkább érdeklik az idősebbeket. Jellemzően van egy egyórás előadás, és ennek a végén lehet kérdéseket feltenni.
A mai témáról kérem, mondjon néhány gondolatot!
Arról lesz szó, hogy az érzelmeink hogyan hatnak az általános közérzetünkre, viselkedésünkre és idős korban ez hogyan változik.
Az előadás során nagyon sok izgalmas téma felvetődött, így volt szó arról, hogy érzelemmentesség nem létezik, mivel a nap 24 óráján keresztül valamilyen érzelemmel viszonyulunk a világunkhoz. Érdekes gondolat volt, hogy az érzelmek nem állnak akaratlagos szabályozottság alatt – tehát nem tudjuk tudatosan befolyásolni, hogy most éppen boldogok legyünk vagy szomorúak legyünk, örüljünk vagy bánkódjunk, idegesek vagy nyugodtak legyünk, mert ez nem tőlünk függ.
Az előadó gyakran hozott fel példákat – mint elmondta, a nap folyamán minket ért ingerhatások felgyülemlenek, és ennek valahol robbannia kell. Így például egy munkahelyi sérelem egész nap munkálkodik, fortyog az emberben és este, amikor hazaér, a gyerekeken csapódik ez le, mivel ők a leggyengébb láncszemek – bár ez valójában a munkahelyi főnöknek szóló reakció. Hasonló előfordul az idősekkel is – gyakran megesik, hogy mikor leteremti őket a fiuk, menyük vagy más rokon, az valójában nem nekik szól, hanem a nap során elszenvedett sérelmek ekkor csapódnak ki. Sajnos ez egy törvényszerű dolog, hogy az energiának fel kell szabadulnia – tette hozzá Kovács György.