Az 1845-55 között épült, Ybl Miklós által tervezett, román stílusban épült templom Fót legismertebb nevezetessége.
1845-ben gróf Károlyi István határozta el, hogy családi temetkezési helyül is szolgáló templomot építtet. Az akkor még pályája elején álló építész (később jelentős általa tervezett épületek a többi között az Operaház és a Szent István bazilika) először eredetileg az ott álló barokk templom átalakítását és bővítését tervezte, de végül egy teljesen új templomot alkotott. A munkálatok elhúzódása a 1848-as szabadságharcnak és utána a gróf 1850-ig tartó fogságának volt köszönhető.
A templom rondellaszerű, kőkorlátos téren áll, kétoldalt szimmetrikusan a plébánia és az iskola keretezi.
A négytornyos, háromajtós, téglalap alaprajzú, félköríves szentéllyel záródó monumentális építmény, két egymás fölé épített templomból áll. A homlokzatot a Szeplőtelen szűz 3 méter magas szobra díszíti. A kapu fölötti félköríves timpanonban látható dombormű a három királyok hódolatát mutatja.A bejárat két oldalán Szent István és Szent László királyok szobra áll.
Az épület mellett és mögött kialakított süllyesztett rész ad teret a kálvária 14 stációjának. Orczy Mária bárónő megrendelésére 1876-ban készült el – alkotója sajnos ismeretlen. A templom plébánosa Sebők Sándor atya.
Fotók: Konkoly-Thege György