Nemrég volt a tisztújító közgyűlésük, milyen eredménnyel zárult?
- Elfogadtuk a 2024-es költségvetésünket, amit már be is adtunk az önkormányzatnak. Továbbá megerősítették az elnökséget és a felügyelőbizottságot.
Hogy biztosítják a transzparenciát az egyesület működésével kapcsolatban?
- Már 2020-ban célként tűztük ki, hogy a lehető legnagyobb transzparenciát biztosítsuk az egyesület működése során. Az elnökség döntései felkerülnek a weboldalunkra, és folyamatosan beszámolunk a változásokról, küldöttgyűlésekről, illetve elérhetőek a beszámolóink.
Milyen az egyesület kapcsolata az önkormányzattal?
- A legfontosabb partnerünk, támogatónk Fót Város Önkormányzata és képviselő-testülete. Anyagi forrást biztosítanak, és a képviselők személyesen is sokat tesznek az egyesületért. Az elmúlt pár évben nagyon sokat költöttek a fóti lakosok sportolási lehetőségeinek fejlesztésére. Sportcsarnok, műfüves pálya épült, öltözőkonténerekkel, lelátóval, futókört adtak át. A nagyméretű füves pályánál lévő öltöző idei felújítását is nagyrészt önkormányzati forrásból kellett biztosítani.
A kapott támogatást fejlesztésekre, bérekre, beruházásokra, bérleti díjakra, adminisztrációra költöttük, de mindez közvetve vagy közvetlenül a sportolóink érdekeit szolgálja.Az önkormányzat ingyenesen adja birtokunkba a létesítményeket, ez nagyon ritka, de észszerű támogatás. Bérleti díjat csak a sportcsarnokért kell fizetnünk. Az önkormányzat dolgozói, alvállalkozói mind személyes ügyüknek tekintik az egyesület fejlődését, mindig segítőkészek. Ezúton is szeretném megköszönni a képviselők, a munkatársak eddigi támogatását.
Milyen más forrásokból támogatják az egyesület működését?
- Az önkormányzat támogatása mellett az egyesület forrásait erősíti, hogy három szakosztállyal is sikeresen pályáztunk a TAO programban, így a labdarúgó-, a kézilabda- és a kosárlabda- szakosztályunknak összesen 42 millió forint támogatást ítéltek meg, ami rekordösszeg.
Mindemellett minden pályázaton elindulunk, mert szükségünk van a lehető legtöbb forrás bevonására. Az idén a vívószakosztályunkkal nyerünk 600.000 forintot a Hiszek benned pályázaton és 500.000 forintot a Vívószövetségtől. Ezen két összeget a vívószakosztályunk terembérletére fordítjuk. A Pest Megyei Önkormányzatnál két függő pályázatunk van, amikkel egy mikrobuszra és a vívószakosztályunk műhelytámogatására pályáztunk.
Milyen szerepe van a tagdíjaknak a gazdálkodásukban?
- Az egyik legfontosabb pillérünket a tagdíjak adják. Ahogy nő a létszámunk, úgy növekszik ez a láb is. Igyekszünk a webshopot erősíteni, onnan is várható bevétel, illetve újabb szponzorokat próbálunk szerezni. Sajnos ez utóbbi igen nehéz az elmúlt időszak külső tényezői, a COVID, a háborúk, a rezsiköltségek emelkedése miatt.
Az egyesület keretein belül a sportolók száma nagyságrendileg 850-900 fő az idén. Egy szakosztályunk megszűnt, de alakult helyette másik kettő. Jelenleg 15 szakosztállyal rendelkezünk. A legnagyobb létszám a labdarúgásban található majd 300 fővel. Sportolóinknak majdnem 95 százaléka fóti, hozzávetőlegesen 70 százalékuk utánpótláskorú. A nemek aránya kiegyenlített.
Most újították fel a füves pálya melletti öltözőt, erről a projektről mesélne részletesebben?
- A befejezett felújítás a Pest Megyei Önkormányzat 20 millió forintos és a fóti önkormányzat mintegy 30 milliós forrásából valósult meg. Ez magában foglalja a tetőszerkezet cseréjét, a hőszigetelés kialakítását, színezést, a nyílászáró cseréjét, a vízelvezetést és a fűtés korszerűsítését. Amennyiben sikerül a belső nyílászárók cseréjét, a vizesblokk burkolását és a festést is megoldani, akkor egy korszerű, energiahatékony, 21. századi épület szolgálja tovább az érdekeinket.
A sportágaik idei eredményeiről riportunk második részében fogunk beszélni, most inkább az egyéb rendezvényeikről érdeklődnék.
- Idén is szerveztünk egy sportválasztó családi napot majd ezer kilátogatóval, Final 4 kézilabdadöntőt, futó- és focifesztivált. Országos versenyeken vettünk részt, vagy hoztuk ide őket Fótra. Segítettünk a futókörök napjának szervezésében, és több civil szervezet rendezvényén segítettünk. Részt vettünk Fót város eseményein: farsang, Fóti-Futi, főzőverseny, gyereknap, majális, Fóti Kolbi, adventi hétvégék és még sorolhatnám. Igyekszünk a fóti civil szervezetekkel együttműködni és segíteni egymást. 2023-ban ünnepeltük az egyesületünk alapításának 110. évfordulóját. A Fóti Értéktár Bizottság szervezett egy megemlékezést a Vörösmarty Művelődési Házban, ahol megtekinthettük az elmúlt időszakot fényképeken, míg Balogh Dávid ismertette az egyesület történetét.
Milyen a kapcsolatuk a város iskoláival?
- Jó viszonyt ápolunk a fóti iskolákkal, iskolaigazgatókkal, testnevelő tanárokkal. Közösen szervezzük a nagy sikernek örvendő suliolimpia programjait, ahol a lelkes testnevelő tanárok nagyon sok gyermeket mozgatnak meg, és próbálják az egészséges életmód felé terelni őket. Itt is megköszönnénk a közreműködő iskolák, tanárok, tanítók, igazgatók és az ott dolgozók munkáját!